Sıkça Sorular Sorular

Bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmesini sağlayan sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, her türlü işaretleri içerir.

Kişi isimleri de marka olabilir. Marka tescili, ürün ve hizmetleri ayırır, rekabette üstünlük sağlar, bilinirlik, ilgi, talep ve satın alma davranışını belirler, markanızın kötü niyetli kullanımını engeller. Bu sebeple markanızın tescil yoluyla koruma altına alınması son derece önemlidir.

Marka olarak tescil edilemeyecek işaretler 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nun 5. maddesinde sıralanmıştır. Kanun hükmüne göre;

 • Marka tarifinde belirtildiği üzere marka tanımının dışında kalan herhangi bir işaret,
 • Herhangi bir ayırt edici niteliğe sahip olmayan işaretler,
 • Ticaret alanında cins, çeşit, vasıf, kalite, miktar, amaç, değer, coğrafi kaynak belirten veya malların üretildiği, hizmetlerin sunulduğu zamanı gösteren veya malların ya da hizmetlerin diğer özelliklerini belirten işaret veya adlandırmaları münhasıran ya da esas unsur olarak içeren işaretler,
 • Aynı veya aynı türdeki mal veya hizmetlerle ilgili olarak tescil edilmiş ya da daha önceki tarihte tescil başvurusu yapılmış marka ile aynı veya ayırt edilemeyecek kadar benzer işaretler,
 • Ticaret alanında herkes tarafından kullanılan veya belirli bir meslek, sanat veya ticaret grubuna mensup olanları ayırt etmeye yarayan işaret veya adlandırmaları münhasıran ya da esas unsur olarak içeren işaretler,
 • Malın doğası gereği ortaya çıkan şeklini ya da başka bir özelliğini veya teknik bir sonucu elde etmek için zorunlu olan veya mala asli değerini veren şeklî ya da başka bir özelliğini münhasıran içeren işaretler,
 • Mal veya hizmetin niteliği, kalitesi veya coğrafi kaynağı gibi konularda halkı yanıltacak işaretler,
 • Kamuyu ilgilendiren, tarihi ve kültürel değerler bakımından halka mal olmuş diğer işaretler ile yetkili mercilerce tescil izni verilmemiş olan armaları, nişanları veya adlandırmaları içeren işaretler,
 • Dinî değerleri veya sembolleri içeren işaretler,
 • Kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı işaretler,
 • Tescilli coğrafi işaretten oluşan ya da tescilli coğrafi işaret içeren işaretler, marka olarak tescil edilemezler.

Marka tescil belgesi, hangi ülkeden alınmışsa o ülkede koruma sağlayan bir belgedir. Bu sebeple Türkiye’de tescil edilmiş bir marka ancak Türkiye’de koruma altına alınacaktır. Başka ülkelerde markanın korunması istediğinde, istenilen ülkelerin patent/marka ofislerine ya da toplu tescil otoritelerine tescil için müracaat edilmesi gerekmektedir.

Müracaat tarihi itibarıyla, tüm şartların yerine getirilmesi ve belgelerin eksiksiz olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulması halinde müracaatın belgeye bağlanma süresi yaklaşık 6-10 aydır. Ancak Bu sürenin uzamasına, müracaatı yapılan markanın Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan incelemede ayırt edici bulunmaması, tescilli veya işlemde olan markalar ile benzer bulunması ya da ilan aşamasında 3. kişilerden itiraz gelmesi gibi nedenler yol açabilir. Bu hallerde müracaatın belgeye bağlanma süresi 18-24 aya ulaşabilir.

Tescil edilen markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıldır, marka korumasının devam etmesi için tescilin 10’ar yıllık dönemler hâlinde yenilenmesi gerekmektedir.

Markaların doğru olarak tescil edilebilmesi için üretilen ürünün ve verilen hizmet sınıfının belirlenmesi ve marka başvurusunun buna göre yapılması gerekmektedir. Bu marka sahibinin yükümlülüğüdür. Sınıflandırmanın doğru yapılmaması, alınan tescilin marka için koruma sağlamaması ve üstelik doğru sınıf detayında bir başkasının -marka tescili yaparak veya kullanarak- hakkınızın ihlaline neden olabilir.

Üstelik bir tescil başvurusunun yanlış sınıflarda yapılması halinde bu hatanın düzeltilmesi hakkı bulunmadığından oldukça dikkat edilmesi gerekli bir konudur. Ayrıca, her sınıfın başvuru harcı bulunduğu için bu seçim marka başvurusunun maliyetini de etkileyen bir husustur.

Vekilinizin daha önceki deneyimleri, karşılaşılan sorunları en doğru şekilde çözülmesini sağlar, harcadığınız maddi ve manevi emeğinizi riske atıp, zaman kaybetmenizi önler, başvuru öncesi, başvuru sonrası ve tescile bağlı olarak tüm aşamalarda atılan tüm adımlar hukuki gerekliliklere uygun olur, başvurunuzun her adımı başından planlanmış olur, beklenmedik aksilikler karşısında ise çözüm üreten bir rehber ile yol alırsınız, en çok endişe duyulan taklit ve uyuşmazlıklarda sonuca gidebilmek için vekilinizin deneyimlerinden ve bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

Destek Patent’ in dijital dönüşüm hikayesinden ortaya çıkan, özelleştirilmiş çözümlerle müşteri ihtiyaçlarına uygun hizmetler sunan bir platformdur.

sQUAD4x üzerinden Destek Patent' in sunduğu marka, patent, tasarım, faydalı model ve tüm danışmanlık işlemleri ile ilgili size özel çözümlere ulaşabilir, tüm işlemlerinizi birkaç tıkla saniyeler içerisinde gerçekleştirebilir, işlemlerinizin güncel durumlarını anlık olarak takip edebilir, sorgulayabilir, raporlayabilirsiniz.

Destek Patent web sitesinde yer alan "sQUAD4x" butonuna tıklayarak hesabınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca, VekilSiz üzerinden gerçekleştireceğiniz marka tescil başvurusu işlemi sonrasında sQUAD4x hesabınız otomatik olarak oluşturulacaktır.

sQUAD4x ücretsiz olarak kayıt olabileceğiniz bir platform olup, kullanımı da ücretsizdir.

VekilSiz, Destek Patent ‘in yeni nesil danışmanlık anlayışıyla marka tescil başvurusu süreçlerinizi kolaylaştırmak için sunduğu bir çözümdür. Karmaşık prosedürlerle uğraşmadan marka tescil başvurunuzu gerçekleştirmenizi sağlayan VekilSiz, işlem sürecinizi kendi yönetiminiz altında gerçekleştirmenize imkân tanır.

Marka ismi, hak sahibi bilgileri ve markanızın logosu (Eğer yok ise; VekilSiz üzerinden otomatik oluşturulur.) ile kolaylıkla başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

VekilSiz kendi hizmet yönetiminiz altında marka tescil işlemi gerçekleştirmenize olanak sağlar. Sınıf seçimi aşamasında hata yapma endişesi taşıyorsanız; VekilSiz’de yer alan “Vekile Sor” butonuna tıklayarak Destek Patent’in vekilleri ile görüşerek danışmanlık hizmeti alıp, uygun ürün veya hizmet sınıfı seçimi yapabilirsiniz.

sQUAD4x kullanıcı adı ve şifrenizle sQUAD4x’ e giriş yaparak başvurunuzun sürecini takip edebilirsiniz. Hesabınız yoksa VekilSiz üzerinden işlem yapmanız durumunda sQUAD4x hesabınız otomatik olarak oluşturulacak ve giriş bilgileriniz e-posta adresinize gönderilecektir. sQUAD4x’ e giriş yapmak için Destek Patent web sitesinde yer alan sQUAD4x butonuna tıklayabilirsiniz. Başvurunuzu tamamladığınızda iletişim bilgileriniz üzerinden bilgilendirme yapılacaktır. Danışmanınızın iletişim bilgilerine yine sQUAD4x üzerinden erişebilir ve gerektiğinde 0212 329 00 00 no’lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

“Vekile Sor” seçeneğine tıkladıktan sonra, iş günlerinde (Pazartesi - Cuma) 08.30-18.30 saatleri arasında belirlenen bir tarih ve saatte görüşme yapabilirsiniz. Mesai saatleri dışında oluşturulan taleplerde yine iş günlerinde belirlenen bir tarih ve saatte görüşme sağlayabilirsiniz.

VekilSiz üzerinden yapılan marka tescil başvurularında online destek almadan marka tescil başvurunuzu kolayca gerçekleştirebilir; işlem sürecinizi kendi yönetiminiz altında yapabilirsiniz.

VekilSiz’in kullanıcı dostu arayüzü sayesinde, marka tescil başvurunuzu dört adımda tamamlayabilir, işlem sürecinizi kendi yönetiminiz altında gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca VekilSiz üzerinden gerçekleştirdiğiniz marka tescil başvurularınız ile ilgili tüm süreçleri “sQUAD4x” üzerinden çok daha hızlı ve kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

VekilSiz üzerinden yapılan marka tescil başvuruları sadece Türkiye için geçerlidir. VekilSiz aracılığıyla tescil edilmiş bir marka ancak Türkiye’de koruma altına alınacaktır. Başka ülkelerde markanın korunması istediğinde, istenilen ülkelerin patent/marka ofislerine ya da toplu tescil otoritelerine tescil için müracaat edilmesi gerekmektedir. Uluslararası marka tescil işlemleri için Destek Patent’ ten danışmanlık/vekillik hizmeti alabilirsiniz.

VekilSiz platformu üzerinden yapılan marka tescil başvurularında, Türk Patent ve Marka Kurumu'nun belirlediği ücretler ve VekilSiz hizmet bedeli ödenmektedir. VekilSiz platformunda bulunan "Vekile Sor" seçeneğini kullanmanız durumunda, Destek Patent danışmanlık ücreti de ödemeniz gerekmektedir. Ekstra işlemleriniz için ek ücretlendirme yapılır.

VekilSiz üzerinden yapılacak olan ödeme işlemlerinde kredi kartı veya banka kartı kullanabilirsiniz.

Ödeme ile ilgili bir sorun yaşamanız durumunda 0212 329 00 00 no’lu telefon veya [email protected] mail adresi üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Destek Patent sunduğu sınai haklar, hukuki danışmanlık, finans ve özel hizmetlerle ilgili tüm işlemlerde size rehberlik etmekte ve danışmanlık sağlamaktadır. VekilSiz üzerinden yapacağınız marka tescil başvurusu işlemi sonrası size özel atanacak olan danışmanınız ile ihtiyacınıza uygun hizmet ve çözümleri belirleyebilirsiniz.

visa master logo